Bakłażany
w oliwie
z czosnkiem

Patelnia, szczelnie zamykany pojemnik do przechowywania

ILOŚĆ PORCJI

Około 8

CZAS PRZYGOTOWANIA

15 minut + 30 minut (czas potrzebny na pozbycie się goryczy z bakłażana)

średniej wielkości bakłażan
8 łyżek oliwy dobrego gatunku
2 duże ząbki czosnku
sól

Krok 1
Umyj bakłażana i potnij na cienkie pasy (3-5mm). Rozłóż pasy obok siebie na talerzu i posól z obu stron. Zostaw na 30 minut w celu pozbycia się goryczy, a następnie opłucz je pod bieżącą wodą. Osusz plastry bakłażana ręcznikiem papierowym. W międzyczasie obierz czosnek i pokrój go na cienkie plasterki. 

Krok 2
Rozgrzej 2 łyżki oliwy na patelni i smaż plastry bakłażana na średnim ogniu. Ułóż je na patelni obok siebie, tak aby nie stykały się ze sobą. Obsmaż je po dwóch stronach do momentu uzyskania złotego koloru. Zdejmij bakłażany z patelni, dolej 1,5 łyżki oliwy i ułóż  nowe płaty do obsmażenia. Kontynuuj, aż usmażysz wszystkie plastry bakłażana.

Krok 3
Przygotuj naczynie do przechowania. Włóż na dno ciepłe obsmażone plastry bakłażana, a przed nałożeniem kolejnej warstwy posól je i połóż na każdym 2-3 plasterki czosnku. Kontynuuj układanie ciepłych płatów bakłażana na zmianę z plastrami czosnku i solą. Zamknij naczynie i odłóż do wystygnięcia. Włóż na noc do lodówki. Bakłażany i czosnek potrzebują czasu aby smaki się połączyły. Najlepiej smakują następnego dnia na grubej pajdzie chleba. Można też je podać jako dodatek do sałatek.