Ciasto kukurydziano – kokosowe

Tortownica o średnicy 20 cm

ILOŚĆ PORCJI

Około 8 kawałków

CZAS PRZYGOTOWANIA

20 min przygotowanie + 60 min pieczenie

4 kolby kukurydzy
150 ml mleka
70 g mąki pszennej
80 g polenty
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
70 g kokosu
160 g masła w temperaturze pokojowej
180 g drobnego cukru do wypieków
skorka starta z 1 cytryny
4 jajka (osobno żółtka, osobno białka)
cukier puder
gęsty jogurt i ulubione owoce (jeżyny lub borówki) do dekoracji

Krok 1
Piekarnik nagrzej do 190 stopni C. Tortownicę wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia. Odetnij nożem ziarna z kukurydzy i zblenduj je z mlekiem na delikatne puree. Odłóż na bok.

Krok 2
Przesiej mąkę, sól i proszek do pieczenia do średniej miski, następnie dodaj polentę i kokos. Umieść masło, cukier i skórkę z cytryny w misce robota kuchennego i ucieraj do uzyskania kremowej masy. Dodawaj żółtka po jednym na raz, dobrze ubijając po każdym i raz na czas zbieraj z rogów miski ciasto silikonową szpatułką, aby upewnić się, że ciasto jest równomiernie wymieszane. Następnie dodaj kukurydziane puree i suche składniki i wszystko dobrze wymieszaj.

Krok 3
W osobnej misce ubij białka na sztywną pianę. Następnie stopniowo przekładaj pianę do ciasta, delikatnie mieszając szpatułką. Przełóż ciasto do tortownicy i piecz przez 1 godzinę lub do momentu suchego patyczka. Wyjmij ciasto z piekarnika, schłodź w formie przez 30 min, a na koniec wyłóż na ruszcie do całkowitego ostygnięcia.

Krok 4
Przesiej trochę cukru pudru na wierzch ciasta i podawaj z gęstym jogurtem naturalnym lub kokosowym i ulubionymi owocami.