Witalny wegański
grzybowy ramen

ILOŚĆ PORCJI

4-5 porcji

CZAS PRZYGOTOWANIA

Powyżej godziny

BULION
3 marchewki
3 cebule
½ pora
½ selera
¼ głowy kapusty
1 pietruszka
2 duże główki czosnku
10 suszonych kapeluszy shiitake
10 świeżych średnich grzybów shiitake
5 łyżek sosu sojowego
3 łyżki oliwy
duży płat glonów kombu
3 gwiazdki anyżu
5 cm kawałek imbiru
1 jabłko
3,5 litra wody
TARE
300 ml mleka sojowego niesłodzonego
1 duża łyżka suszonej i zmielonej soplówki jeżowatej
3 łyżki białego miso
2 łyżki pasty sambal oelek
2 łyżki tahini
3 łyżki oleju sezamowego
2 cm startego imbiru
DODATKI
grzybki shiitake wyciągnięte z bulionu
2 łyżki syropu daktylowego
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżka ostrej papryki wędzonej
200 g boczniaków ostrygowatych
1 cebula
1 ząbek czosnku
200 g buna-shimeji
200 g soplówki jeżowatej
blanszowa kapusta pak-choi
płaty nori pokrojone w plastry
garść kiełków fasoli mung
posiekany szczypiorek
ziarna czarnego sezamu
makaron do ramenu

Krok 1
Przygotuj bulion (możesz to zrobić dzień wcześniej). Nagrzej piekarnik do 200/220⁰C. Wyłóż na blachę wszystkie warzywa i piecz przez 20 min, aż się zarumienią. Wrzuć je do garnka z pozostałymi składnikami i gotuj całość na bardzo małym ogniu przez co najmniej 5 godzin. W połowie gotowania możesz dodać 10 kostek lodu, aby spowolnić gotowanie i wydobyć jeszcze więcej aromatu. Po ugotowaniu przecedź bulion bardzo dokładnie. Powinien być mocno esencjonalny i lekko gęsty. Warzywa z bulionu możesz użyć jako dodatek do ramenu. Na koniec odłów grzyby shiitake i odłóż na bok. 

Krok 2
Połącz wszystkie składniki na tare w rondelku. Podgrzewaj je na małym ogniu ciągle i pomału mieszając przez kilka minut. Tare czyli serce ramenu powinno mieć konsystencję delikatnego kremu. Następnie do mocno ciepłego, ale nie gotującego się bulionu bardzo powoli dodawaj tare, mieszając całość dokładnie. Dopraw solą.

Krok 3
Grzyby shiitake pokrój w plasterki, dodaj dwie łyżki syropu daktylowego, 2 łyżki sosu sojowego oraz 1 łyżkę wędzonej papryki ostrej. Całość lekko marynuj i po paru chwilach smaż na patelni z małą ilością oliwy, aż grzybki się delikatnie zarumienią.
Podsmaż poszatkowaną cebulę na oliwie, dodaj poszarpanego na małe kawałki boczniaka i smaż do momentu, aż się zarumieni. W międzyczasie dodaj 1 ząbek czosnku w całości i dużą szczyptę soli i świeżo zmielonego pieprzu.
Grzybki buna-shimeji wrzuć do gorącej lekko osolonej wody i gotuj przez 4-5 min.
Soplówkę pokrój w plastry i ułóż na suchej patelni. Smaż na małym ogniu z każdej strony, aż do momentu wypuszczenia przez grzyby sporej ilości wody. Po ok 2 min dodaj oliwę, świeżo zmielony pieprz i delikatnie posól grzyby i podsmażaj, aż będą zarumienione z obu stron.

Krok 4
Ugotuj makaron do ramenu wg instrukcji na opakowaniu. Umieść go na dnie miski i zalej bardzo gorącym wywarem, dodaj wszystkie dodatki (żongluj nimi wg uznania), posyp sporą ilością dymki i czarnym sezamem. Gwarant zdrowia gotowy, smacznego!